Jak hubnout zdravě

ZPEVNĚTE SLEZINU A NASTARTUJTE HUBNUTÍ

Slezina v čínské medicíně představuje: slinivku břišní, slezinu jako orgán a dvanácterník. Tyto orgány odpovídají za získávání potřebné energie ze stravy, správné rozložení a cirkulaci energie a vody v těle. S oslabením sleziny se trávení zhoršuje a tělo získává z potravin méně živin, což je „signálem“ ke konzumaci většího množství jídla a spolu se zadržováním hlenu přivádí k nadváze a celulitidě. Málo získané energie vede k tomu, že se člověk cítí unavený a je méně odolný vůči stresu a nemocem.

Slezina podle čínské medicíny řídí přeměnu potravy na energii. Bez té nemůžeme fungovat. A buď to dělá dobře a my máme plno energie, bystrou mysl, bezproblémové zažívání a pevné svaly nebo to dělá špatně a my jsme unavení fyzicky i mentálně, slabí, obtloustlí a trápí nás nadýmání, kašovitá stolice a únava po jídle. Často i zahlenění a celulitida.

Při nadváze je velmi často poškozena právě slezina a je důležité je posílit.

Pokud je slezina oslabená, nedaří se nám zhubnout, cítíme únavu, nemyslí nám to, naše končetiny nejsou osvalené ale spíše povadlé, stolice kašovitá či se střídá průjem a zácpa. Na psychické úrovni se objevuje nadměrné přemýšlení, výčitky a nízká sebedůvěra, pronásleduje nás chuť na sladké a objevují se projevy vlhkosti – tíha končetin, nadváha či obezita, celulitida, zahlenění.

CO SLEZINĚ UBLIŽUJE A POMÁHÁ?

Slezina miluje řád. Pravidelná strava by měla být základ. Slezina má ráda sladkou chuť a ta ji posiluje. Proto je dobré zařadit do jídelníčku obiloviny, luštěniny, rýži.

Slezina má ráda teplo a sucho. Ubližuje jí velké množství syrové zeleniny a mléčné produkty, hlavně studené (zahrazují ji vlhkostí a ona pak do organismu posílá nejen čisté ale i „kalné“ čili hleny a vlhkost).

Dle čínské medicíny je skutečnou příčinou obezity snížená úroveň energie a zároveň snížení výroby/obnovení krve, což způsobuje to, že se tělo nemůže zbavit odpadních produktů. Tyto zbytky v podobě tuku jsou uloženy v prostorech mezi tkání a orgány a čím více se hromadí, tím více lidí přibírají na váze.

Jestliže přistupujeme k problému z tohoto hlediska, tak nadváha není uložený přebytek energie, ale naopak – důkaz o nedostatku energie. Nedostatek energie se projevuje tím, že organismus se již nemůže efektivně zbavit nečistot a tělo postupně nabírá na váze. Tento závěr čínské medicíny o příčinách vzniku obezity je zcela zásadní. Nadbytečný tuk v těle není tedy přebytek energie, ale její nedostatek. Je to v rozporu s pohledem klasické medicíny.

Chcete-li urychlit proces hubnutí, je třeba naplnit vodou shromážděný odpad. Reklamy často nabízí prostředky, které vám pomohou zhubnout rychle. Jejich používání ale jen odstraňuje z těla tekutiny, včetně těch, které navlhčují sklady odpadu. Zdá se, že low carb nebo keto diety bez obilovin, se spoustou mléčných produktů, je úplně špatně!

JAK SLEZINU POSÍLIT A PODPOŘIT JEJÍ SPRÁVNOU FUNKCI?

Existuje spousta potravin, koření či doplňků, které slezině udělají dobře. V terminologii čínské medicíny ji „zpevní“ a pomohou nám zbavit se vlhkosti. Tím podpoří proces hubnutí, ale i zlepšení zdraví. U mnoha tradičních směsí na podporu sleziny, se totiž klinicky ukazuje vliv na hladinu krevního tlaku, cukru a tuků.
Zkuste na sebe u zrcadla vypláznout jazyk. Pokud se vás osobně oslabení sleziny a nadměrná vlhkost týká, jazyk bude oteklý až houbovitý, často s otisky zubů na bocích. Pokud kromě jazyka sedí i výše zmíněné projevy, zkuste omezit mléčné výrobky, používejte jen máslo.

Omezte nebo se raději vyhýbejte těmto potravinám: Pšenice, zmrzlina a mléčné výrobky (s výjimkou syrového kozího mléka a jogurtu), cukr a koncentrovaná sladidla, tučné maso (zvláště vepřové a kachní), vejce, tofu, tempeh, sójové mléko, sádlo, margarín, čokoláda, ořechy a semínka (zvláště burské oříšky), avokádo, syrové a sušené ovoce (zvláště banány a tropické ovoce), sůl, ocet, pivo.

Prospěšné pro slezinu jsou:

Pohanka, ječmen, kukuřice, žito, kváskový chléb, kmínový žitný chléb, perník, pražené ovesné vločky, hlávkový salát, celer, dýně, cibule, šalotka, česnek, vodnice, řeřicha, fazole adzuki, ředkvička, extra panenský olivový olej, hořčice, křen, křepelčí maso, škeble, libové maso, černý a bílý pepř, hřebíček, kardamom, muškátový ořech, semínka kopru, listy koriandru, dobromysl (oregano), tymián, bazalka, čerstvý zázvor.

Můžete si také pomoci čínskými bylinami a medicinálními houbami:

Jedna ze základních směsí na podporu sleziny, harmonizace žaludku, odvedení vlhkosti a rozpuštění hlenu je tinktura z čínských bylin Kulatý Buddha. Moderně se používá při obezitě, problémech s vyprazdňováním (kašovitá stolice i zácpy), metabolickém syndromu (vysoký tlak, cukr a tuky v krvi), nadýmání a zahlenění. https://www.organickastrava.cz/produkt/kulaty-buddha/

Další výbornou podporou sleziny je směs MYCOCLEAN – extrakt ze slzovky, která na sebe váže hlen a jsou k ní přidány čínské byliny, které pomáhají posílit slezinu a tím trávení, navíc zrychlují metabolismus. https://www.organickastrava.cz/produkt/mycoclean/

Zařaďte do svého jídelníčku slzovku (Jobovy slzy), využití najdete našem článku ZÁZRAK JMÉNEM SLZOVKA. https://www.organickastrava.cz/zazrak-jmenem-slzovka/

Při problémech se zažíváním (oslabenou slezinou, slinivkou) dáváme často medicinální houbu Trsnatec lupenitý neboli Maitake. Podporuje slezinu, odvádí vlhkost a pročistí horkost i vlhkou horkost (žlutý povlak na jazyku). Používá se jako doplňková terapie diabetu 2.typu a metabolického syndromu obecně. https://www.organickastrava.cz/produkt/maitake/

Zdroj:

https://hubnujidlem.cz/zpevnete-slezinu-a-nastartujte-hubnuti/

https://www.cinsky-lekar.cz/zdrave-stravovani/8-hubnuti-obezita

www.cinskyherbar.cz

https://www.freepik.com/free-photo/asian-woman-weight-loss-diet-concept_2769172.htm#page=1&query=weight+loss&position=32

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *